Grafika | Design Marketing | Propagace

Piktogramy jako komunikační prostředek

Od Dne 2.3.2017

Infografika zažívá velký úspěch ve všech odvětvích a při různých příležitostech. Orientace pomocí grafických symbolů je rychlá a snadná. Infografika napomáhá lépe porozumět některým údajům, které je prostě rychlejší rozklíčovat pomocí grafického symbolu. Často nastává problém s číselnými údaji, protože jsou čísla abstraktní a špatně si je představíte v realitě.

Při vytváření grafických symbolů si musíte nejdříve určit k jakým účelům budete piktogram používat. Orientace po vašich www stránkách bude využívat jiné grafické prvky, než které by jste použili pro ukazatele ve firmě. Infografiku lze stáhnut z různých zdrojů z internetu. Jejich univerzálnost není zcela vhodná pro veškeré použití. Pokud firma používá ve svých propagačních materiálech nebo webových stránkách infografiku, je důležité aby zachovala jednotný grafický styl celé firmy.

Všichni se téměř každý den setkávají s piktogramy. Jejich význam bereme jako samozřejmost. Například ikonu nákupního košíku na e-shopech neni třeba dále popisovat. Pokud je možné použít piktogram, tak ho použijte. Jednoduché a výstižné obrázky vám usnadní komunikaci s vašimi návštěvníky i zákazníky. Samozřejmě všeho s mírou. Při použití velkého množství grafických schémat může nastat nepřehlednost a chaos. V tomto případě bych vyzdvihnul krásu minimalismu.

Piktogramy se používají již od středověku. Z jednoduchých obrázků postupně vzniklo obrázkové písmo. Dnes se s těmito grafickými prvky můžeme setket téměř všude. Například řidiči se setkávají s infografikou na každé silnici  a to v podobě dopravních značek. Piktogramem by měl být srozumitelně vyobrazen jeho účel. Ne vždy je však na první pohled jasné co znamená bez předchozího poučení. Ve výsledku všichni ví co použité symboly znamenají.

Velice oblíbeným místem pro piktogramy jsou různé návody a manuály. Pomocí symbolů připojíte reciever k televizi nebo si sestavíte skříňku. Textem se někdy složitě popisují postupy, které vyřeší slušivý piktogram. Pomocí piktogramu se dá vyjádřit téměr cokoliv. Při vytváření piktogramů je potřeba mít představivost, trpělivost, čas a samozřejmě grafický program. Popřípadě musíte oslovit někoho, kdo těmto pracovním postupům rozumí.

Ukázka ikon pro firmu zabívající se výrobou olejů pro ztrátové mazání

Zde naleznete podrobný návod „Jak vytvořit piktogram nápoje

TAGY
SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY