Fotografie

Jak vytvořit produktovou fotografii 1.díl – pečivo v katalogu

Od Dne 3.2.2017

Při prezentaci výrobků je neodmyslitelné produktové foto, které dokáže reprezentovat, ale i lépe prodat nabízený výrobek. Mnohokrát jsem se setkal s produktovými fotografiemi pečiva, které byly zpracovány velice nedbale. Fotky jsou většinou pořizovány při nevhodném osvětlení. Pokud se využívá přirozeného světla, vzniká problém dosáhnout stejných světelných podmínek při focení většího počtu výrobků. Pro dosažení lepšího světla se používají stolní lampičky či reflektory, které ale problém zcela neřeší a v některých případech i zhoršují.

 

Pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků, je potřeba k tomu přizpůsobit i podmínky při kterých fotíte.

Světlo by mělo být stabilní, dostatečně výkonné a rozptýlené nějakým difuzérem, který nám vytvoří krásné měkké stíny. Pro focení produktů je nejlepší použít softbox. Je možné si pořídit i produktový box, ale ten je omezen velikostí. Aby se barva světla nejvíce přiblížila světlu přirozenému, měla by mít 5500K.

Místnost určena pro focení má být dostatečně zatemněna, aby se zabránilo vniknutí venkovního světla, které by nám komplikovalo vyvážení bílé výsledné fotografie.

Stativ zaručí dobrou stabilitu a hlavně pomůže zachovat stejné podmínky při focení.

Vhodný objektiv pro produktovou fotografii má proměnlivou ohniskovou vzdálenost (zoom). Pokud objektiv podporuje macro, vzniká možnost vyfotit detail výrobku, který je dobré zdůraznit.

Pro dosažení požadované kvality výsledné fotografie je nezbytný fotoaparát minimálně s čipem APS-C a s větším (větší čipy poskytují hodnotnější informace).

Popíši vám jak vytvořit produktové foto pečiva pro katalog.

Nejdříve si potřebujete určit k jakým účelům bude fotografie použita. Pomocí tohoto návodu vytvoříte produktovou fotografii, která bude použita v katalogu. Pro tyto fotografie zvolte čisté bílé pozadí.

Osvětlení si nastavte takto:

  • Výkonnější světlo si umístěte tak, aby svítilo zezadu ve sklonu asi 30°. Tímto vytvoříte stín směřující k pravému přednímu rohu.
  • Pravá strana výrobku by byla hodně tmavá, proto ji slabě osvětlete druhým softboxem.

Nejdříve si vyfoťte pozadí na kterém budete fotit a tuto fotku použijte pro vyvážení bílé. Pokud by vyvážení bílé zůstalo na automatice, každá fotka by mohla mít trochu jiné barvy. Doporučuji fotit do formátu RAW.

Fotografii vyfoceného výrobku si otevřete v Camera Raw, vyvážení bílé ponechte Jako snímek. Další možnosti nastavte automaticky. V případě, že se vám něco nelíbí, dolaďte nastavení příslušnými hejbátky.

Kliknutím na tlačítko Otevřít obraz se vám snímek otevře v Adobe Photoshop. Vyskočí tabulka o vloženém barevném profilu – odklikněte OK. Fotku si zvětšete na celou obrazovku Zobrazit>Na celou obrazovku nebo zkratka cmd+0 (win: ctrl+nula) a vytvořte si kopii pozadí. Klikněte pravým tlačítkem na vrstvu pozadí a zvolte duplikovat vrstvu.

Při focení pečiva často nastává problém se zrníčky či jinými drobečky kolem foceného výrobku. Ty z fotky nejlépe odstraníte pomocí Nástroje záplata (J). Obkroužte zrníčko a přetáhňete označený objekt na místo, kterým chcete toto místo nahradit. V tomto případě těchto nečistot na fotce moc není.

Dalším problémem při manipulaci s pečivem je odloupnutí semínek či jiná poškození. Tato místa nejsou pro výslednou fotografii vhodná, proto si opět pomůžete Nástrojem záplata (J). Takto zamaskujete místa, která nevypadají podle vašich představ. V případě, že by někde byla velká prázdná místa, je dobré Nástrojem klonovací razítko (S) dodělat pár semínek. Stiskněte levý alt a klikněte levým tlačítkem na semínko, které chcete klonovat. Poté najeďte na místo, kde toto semínko dokreslíte.

Je dobré si fotku vyzoomovat aspoň na 100%, abyste lépe viděli místa vaších úprav. Pro dobrý konečný efekt, je potřeba postupovat po malých částech.

Pomocí Nástroje pro rychlý výběr (W) označte pečivo kdekoliv v obrázku, klikněte pravým tlačítkem a zvolte možnost Doplňek výběru. Opět klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vrstva kopírováním. Pokud jste postupovali správně, máte vytvořenou novou vrstvu s ořezaným pečivem. Nechte tuto novou vrstvu označenou, najeďte na Filtr>Jiný>Horní propust, nastavte hodnotu na 5,4 a potvrďte OK. Najeďte na okno Vrstvy a nastavte zobrazení na Překrýt a krytí zvolte mezi 40 – 60. Zkuste si tuto vrstvu vypínat a zapínat, aby jste lépe vyděli výsledný rozdíl.

Gratuluji, máte hotovo!

TAGY